ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Szkoła Podstawowa w Bukowcu
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Ekran listy informacji

Blok przełączania pomiędzy informacjami aktualnymi i archiwalnymi

Lista informacji

PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU STWIERDZENIA CHORÓB ZAKAŹNYCH POCHODZENIA PASOŻYTNICZEGO.

Akapit nr 1 - brak tytułu

PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU STWIERDZENIA CHORÓB ZAKAŹNYCH POCHODZENIA PASOŻYTNICZEGO.
 
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2004 r. nr 256 z późn. zm.).
 
Cel procedury
Procedura ma zapewnić higieniczne warunki pobytu dzieci w szkole oraz chronić przed rozprzestrzenianiem się chorób zakaźnych pochodzenia pasożytniczego w placówce.
 
Zakres procedury
Procedura dotyczy postępowania w przypadku stwierdzenia chorób zakaźnych pochodzenia pasożytniczego w szkole.
 
Uczestnicy postępowania - zakres odpowiedzialności
  1. Rodzice (opiekunowie prawni): muszą mieć świadomość konieczności monitorowania na bieżąco czystości skóry głowy i całego ciała własnego dziecka.
  2. Nauczyciele: zobowiązani są do prowadzenia akcji edukacyjnych oraz natychmiastowego zgłaszania pielęgniarce szkolnej, dyrektorowi szkoły sygnałów dotyczących pojawienia się wszawicy w szkole.
  3. Pracownicy obsługi: winni zgłosić swoje podejrzenia, co do wystąpienia chorób pasożytniczych w danej grupie, klasie nauczycielowi, pielęgniarce, dyrektorowi szkoły.
  4. Dyrektor: jest zobowiązany do zapewnienia dzieciom higienicznych warunków pobytu w przedszkolu, a pracownikom higienicznych warunków pracy.
 
Sposób prezentacji procedury
  1. Umieszczenie treści dokumentu na stronie internetowej szkoły.
  2. Zapoznanie rodziców z obowiązującymi w placówce procedurami na zebraniach z rodzicami.
  3. Zapoznanie wszystkich pracowników szkoły z treścią procedury.
 
Rozpoznawanie wybranych chorób pasożytniczych wśród dzieci
 
Wszawica
Najczęściej szerzy się wśród dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Wesz głowowa bytuje na skórze owłosionej głowy i żywi się krwią. Samica wszy w ciągu miesiąca życia (średnia długość życia) składa około 300 jaj, które nazywamy gnidami, a za pomocą swoistej wydzieliny przytwierdza gnidy przy nasadzie włosów. Do zakażenia wszami dochodzi najczęściej przez kontakt bezpośredni lub pośrednio przez np. czapki grzebienie, szczotki, szaliki, frotki do włosów itp.
Postawą rozpoznania wszawicy jest stwierdzenie pasożytów lub gnid, które mogą przypominać łupież, jednakże w przeciwieństwie do łupieżu nie można ich łatwo zdjąć - właśnie dzięki wydzielinie, którą samica przytwierdza jaja do włosa.
Najczęściej w/w zmian należy szukać w okolicy potylicy, skroniowej oraz zausznej głowy. Bardzo istotnym objawem, który może nasuwać nam podejrzenie, że mamy do czynienia z wszawicą, jest częste drapanie się w głowę dziecka.
 
Świerzb
Zakaźna choroba skóry, którą powodują pasożyty, jakimi są świerzbowce. Skóra zostaje zaatakowana przez samicę świerzbowca, która wnika w głąb naskórka i tam składa swoje jaja. Gdy z jaj wyklują się larwy, a trwa to zwykle ok. trzech tygodni przemieszczają się one na powierzchnię skóry, a następnie dojrzewają. Wówczas w okolicach, w którychzagnieździły się larwy, pojawiają się zmiany skórne w postaci czerwonej i swędzącej wysypki. Świerzb najczęściej występuje na stopach, łokciach, kostkach na dłoniach, między palcami, w okolicach pępka, czasem w okolicach narządów płciowych.
Choroba przenoszona jest przez kontakt bezpośredni człowieka z człowiekiem – oznacza to, że zarazić możemy się nim przez podanie dłoni, przytulenie.
Najczęściej w walce ze świerzbem pomocna bywa farmakologia. Można stosować silne leki przeciwpasożytnicze – te jednak nie przez wszystkich są przyjmowane dobrze i u dzieci mogą wywoływać np. silne podrażnienie skóry. Łagodniejsza jest permetryna, np. w postaci kremu. Całe ciało od szyi w dół należy nasmarować kremem, po czym pozostawić na skórze przez co najmniej 24 godziny.
Świerzb, mimo swoich uciążliwych dolegliwości, jest na szczęście chorobą, którą dość łatwo się leczy.
 
Owsica
Choroba pasożytnicza układu pokarmowego wywołana przez zakażenie owsikami. Owsiki są pasożytami żerującymi w organizmie człowieka i dające się łatwo zaobserwować w stolcach. Miejscem pobytu owsików w organizmie ludzkim jest głównie jelito grube, wyrostek robaczkowy oraz końcowy odcinek jelita cienkiego. Samica potrafi żyć do 4 tygodni, po których "wędruje" z jelita grubego w kierunku odbytu, aby tam złożyć jaja owsików.
Objawy - choroba atakuje w każdym wieku, choć nierzadko to dzieci są jej głównymi nosicielami. Objawia się silnym uczuciem swędzenia w okolicy odbytu, przeważnie w nocy, ze względu na to, iż samice owsików wędrują nocą, by złożyć jaja w okolicach odbytu. Pożywieniem owsików są treści pokarmowe znajdujące się w jelicie grubym i nierzadko to, co jemy ma decydujący wpływ na żywotność owsików. Właściwa dieta oraz wprowadzenie do niej określonych produktów np. czosnku może sparaliżować owsiki i umożliwić ich wydalenie, zanim jeszcze samica zdąży złożyć swoje jaja. Osoba zaatakowana przez owsika uskarża się na brak apetytu, rozdrażnienie przechodzące w nerwowość, odczuwanie silnych objawów niepokoju, w rzadszych przypadkach niedokrwistość. Charakterystycznym objawem owsicy jest zdenerwowanie objawiające się zgrzytaniem zębami, obgryzaniem paznokci. Innego rodzaju symptomem choroby, który może wystąpić jest ból głowy, bezsenność, ból brzucha połączony z nudnościami, ogólne osłabienie, podkrążone oczy. Charakterystyczne jest uporczywe swędzenie (zwłaszcza w nocy) w okolicy odbytu, a u dziewczynek - sromu i pochwy oraz zaczerwieniona skóra wokół odbytu. Charakterystyczny długi i wijący kształt nicieni barwy białej, który można zauważyć po zaśnięciu w okolicy pośladków lub w kale jest sposobem na szybkie zdiagnozowanie choroby.
Owsiki, a tym samym owsica jest chorobą „brudnych rąk”. Dlatego też tak ważnym jest utrzymanie higieny osobistej, a zwłaszcza częste mycie rąk.
Leczenie owsicy, czyli eliminowanie z organizmu ludzkiego owsików polega na zastosowaniu jednorazowej dawki pyrantelu oraz powtórzeniu jej po upływie dwóch tygodni. Innymi lekami stosowanymi do zwalczania owsików są: mebendazol i albendazol podawanymi w dawkach jednorazowych i powtarzalnych po jednym miesiącu.
Niezbędne jest przestrzegane higieny oraz częste sprzątanie pomieszczeń w domu. Jaja owsików w warunkach domowych mogą przeżyć do kilku tygodni, zwłaszcza przy zachowaniu odpowiedniej wilgotności i ciepłoty. Owsiki mogą znajdować się na zakażonej pościeli, bieliźnie, ręcznikach. Dbałość o czystość ograniczy ich żywotność, a domowników ochroni przed ich atakiem.
 
Glistnica
Choroba pasożytnicza wywołana przez glistę ludzką (Ascaris lumbricoides), która jest największym nicieniem pasożytującym w jelicie cienkim człowieka. W sytuacji dużego namnożenia się glisty w jelicie cienkim przechodzą do żołądka i podczas wymiotowania wychodzą przez jamę ustną. Mogą też przedostać się do dróg oddechowych. Dorosłe osobniki mogą osiągać długość 20 - 40 cm. Dojrzała glista ludzka żyje 6- 12 miesięcy. Gdy wydalone z kałem jaja dostaną się do gleby w warunkach odpowiedniej wilgotności, temperatury i dostępności tlenu odbywa się dalsze dojrzewanie larw do postaci inwazyjnej. Po połknięciu jaja inwazyjnego larwa glisty uwalnia się z otoczki jajowej i przedostaje się do naczyń krwionośnych i chłonnych, następnie wraz z prądem krwi, wędruje do wątroby do serca i do płuc. Z płuc larwa wędruje przez oskrzela i tchawicę do jamy ustnej, po czym przez przełyk i żołądek przechodzi ponownie do jelita cienkiego. Całkowity czas wędrówki trwa około 10 dni. W jelicie cienkim w ciągu 2- 3 miesięcy larwa glisty ludzkiej dorasta do postaci dojrzałej. Do zakażenia glistą ludzką dochodzi za pośrednictwem środowiska zewnętrznego (gleba, woda), przez spożycie niedokładnie umytych surowych warzyw i owoców, zabawę w piaskownicy i branie brudnych zabawek do ust, przy pracach w polu i ogrodzie, przez kontakt ze zwierzętami.
Pierwsze objawy zarażenia glistą mogą być różne, do często obserwowanych należą następujące dolegliwości: zawroty głowy, wzmożona pobudliwość nerwowa, nagłe ataki bólu brzucha i wymioty, rozstroje jelit (biegunki, zaparcia), zmiany skórne - świąd skóry, pokrzywki, wypryski, czasami drgawki, podwyższona temperatura, zapalenie spojówek, napady astmy oskrzelowej.
W późniejszym okresie zarażenia glistami chorzy doświadczają: nieprzyjemnych odczuć pod skórą, ślinotoku, spadek apetytu, ból głowy, nocne ataki lęku. Podczas licznej inwazji glistą ludzką następuje:zgrzytanie zębów, zapalenie oskrzeli, duszności astmatyczne, niedokrwistość, infekcje dróg oddechowych. Rozpoznanie glistnicy jest często przypadkowe – poprzez zauważenie glisty w kale chorego lub zwymiotowanej treści pokarmowej.
Aby zapobiegać glistnicy należy przestrzegać podstawowych zasad higieny osobistej i żywienia, myjąc jarzyny i owoce przeznaczone do spożycia, poprzez picie przegotowanej wody, ucząc dzieci, aby myły ręce przed jedzeniem, po każdej zabawie, gdzie była styczność z glebą oraz po skorzystaniu z toalety, odrobaczanie domowych zwierząt.
 
Pamiętaj! Jeśli Twoje dziecko ma objawy wskazujące na obecność pasożyta w organizmie skontaktuj się z lekarzem. Niezbędne jest badanie kału oraz leczenie farmakologiczne.
Najczęściej wykorzystuje się do tego preparaty zawierające pyrantel lub bendazole.
Bez obaw informuj o każdej chorobie dziecka dyrektora lub wychowawców z grupy.
 
 
Opis procedury
Zgoda rodziców na objęcie dziecka opieką (w tym również opieką zdrowotną przez pielęgniarkę) jest równoznaczna z wyrażeniem zgody na dokonanie w przypadku uzasadnionym przeglądu czystości dziecka.
  1. Dyrektor szkoły zarządza dokonanie przez pielęgniarkę szkolną kontroli czystości skóry głowy i rąk wszystkich dzieci w grupie, z zachowaniem zasady intymności. W przypadku nieobecności pielęgniarki kontroli może dokonać dyrektor lub osoba kompetentna wyznaczona przez dyrektora: opiekun/wychowawca grupy. O planowanej kontroli informowani są rodzice/opiekunowie prawni dziecka.
  2. Pielęgniarka/dyrektor zawiadamia rodziców dzieci, u których stwierdzono wszawicę o konieczności podjęcia niezwłocznie zabiegów higienicznych skóry głowy. W przypadku stwierdzenia owsicy, glistnicy lub świerzbu zaleca udanie się do lekarza. W razie potrzeby instruuje rodziców o sposobie działań, informuje też o konieczności poddania się kuracji wszystkich domowników i monitoruje skuteczność działań, jednocześnie informuje dyrektora szkoły o wynikach kontroli i skali zjawiska.
  3. Dyrektor lub upoważniona osoba (nauczyciel) informuje wszystkich rodziców o stwierdzeniu choroby zakaźnej pochodzenia pasożytniczego w placówce, z zaleceniem codziennej kontroli zdrowia dziecka oraz domowników.
  4. Wdrożony zostaje rygor sanitarny polegający na zwiększeniu częstotliwości zwyczajowo przeprowadzanych zabiegów mycia i dezynfekcji. Personel zobowiązany jest do codziennego utrzymania czystości pomieszczeń, przeprowadza wietrzenie pomieszczeń, w którym przebywają dzieci, przestrzega prawidłowej zasady mycia rąk zgodnie z instrukcją,  dokonuje codziennej dezynfekcji stołów i sanitariatów, przestrzega zasady zdrowego i higienicznego podawania posiłków.
  5. Nauczyciele prowadzą edukację dzieci w zakresie: prawidłowego korzystania z sanitariatów (podnoszenie, opuszczanie deski klozetowej, spuszczanie wody), mycia rąk po skorzystaniu z toalety, przed posiłkami i po posiłkach, zakazu wkładania zabawek do buzi, przestrzegania przed całowaniem się dzieci i zabawek, ochrony przed wkładaniem rąk do buzi, obgryzania paznokci.
  6. Dyrektor dokonuje przynajmniej  raz w roku wymiany piasku w piaskownicy.
  7. Z uwagi na to, iż wesz głowowa bez pożywienia, a więc poza owłosioną głową żywiciela (np. na meblach, na dywanie) może przetrwać do 48 godzin (2 dni), a świerzbowiec, poza żywicielem może przetrwać do 96 godzin (4 dni) Dyrektor zarządza przeprowadzenie dezynsekcji preparatem zawierającym *permytrynę powierzchni ławek, krzeseł, dywanów. Dezynsekcję należy przeprowadzić pod nieobecność uczniów w placówce. Na czas wystąpienia wszawicy należy usunąć z pomieszczeń szkoły pluszowe zabawki i poduszki, które przed ponownym włączeniem do użytkowania zostają wyprane.
  8. Dyrektor zarządza dezynfekcję preparatem zawierającym *permytrynę powierzchni ławek, krzeseł, poręczy, sprzętu sportowego, przedmiotów szkolnych tj.: klawiatury komputerowe, pomoce szkolne, armatury sanitarnej, desek ustępowych. Dezynfekcję należy przeprowadzić pod nieobecność uczniów w placówce. Ponadto wdrożony zostaje rygor sanitarny polegający na zwiększeniu częstotliwości zwyczajowo przeprowadzanych zabiegów mycia i dezynfekcji.
  9. Rodzic zobowiązany jest do regularnego sprawdzania czystości skóry, włosów i obserwowania dziecka w celu wykrywania ewentualnej obecności pasożytów. W przypadku zaobserwowania choroby rodzic powinien niezwłocznie powiadomić o tym fakcie placówkę.
  10. Obowiązek wykonania zabiegów w celu skutecznego usunięcia chorób pasożytniczych spoczywa na rodzicach.
  11. W przypadku, gdy rodzice zgłoszą trudności w rozwiązaniu problemu np. w rodzinach niewydolnych wychowawczo, o niskim statusie socjoekonomicznym, pedagog szkolny we współpracy z ośrodkiem pomocy społecznej, udzielają rodzicom lub opiekunom niezbędnej pomocy.
  12. Pielęgniarka/osoba upoważniona po upływie 7-10 dni kontroluje stan zdrowia i czystości dzieci po przeprowadzonych zabiegach higienicznych przez rodziców.
  13. W sytuacji stwierdzenia nieskuteczności zalecanych działań, pielęgniarka zawiadamia o tym dyrektora szkoły w celu podjęcia bardziej radykalnych kroków (zawiadomienie ośrodka pomocy społecznej o konieczności wzmożenia nadzoru nad realizacją funkcji opiekuńczych przez rodziców dziecka oraz udzielenia potrzebnego wsparcia).
 
*Permetryna to organiczny związek chemiczny zaliczany do insektycydów trzeciej generacji. Należy do grupy syntetycznych pyretroidów. Jest to związek silnie trujący dla owadów - działa w sposób kontaktowy. Mało szkodliwa dla ludzi, słabo wchłaniana przez skórę ludzką, dzięki czemu jest stosowana jako środek zwalczający wszy. Permetryna zabija przede wszystkim dorosłe osobniki wszy oraz młode larwy.
Preparat wykazuje bardzo wysoką skuteczność przy zwalczaniu świerzbowców oraz _wszelkich innych odmian roztoczy pasożytniczych. Zabija także wszy odzieżowe, _wszy zwierzęce, wszoły, pchły, pluskwy oraz inne owady i ektopasożyty (m.in. _karaluchy, mole, pajęczaki i inne).
 

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Szkoła Podstawowa w Bukowcu
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2020-01-30
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Dorota Guzenda-Miłota
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2020-01-30 23:53:38
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Dorota Guzenda-Miłota
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2020-01-30 23:53:45
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Dorota Guzenda-Miłota
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2020-09-19 19:58:17
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
1708 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »